Bakłażan funkcjonujący pod takimi nazwami jak oberżyna, jajko krzewiaste czy gruszka miłości jest bardzo wartościowym warzywem, od wieków popularnym w kuchni śródziemnomorskiej. Pewnie Was to zaskoczy, ale w botanice bakłażan wcale nie jest nazywany warzywem. To owoc, należący do jagód. Jego kuzynami są ziemniaki, pomidor, papryka i tytoń. Obojętnie czy będziemy go nazywać warzywem czy owocem, jedno jest pewne – bakłażan to skarbnica wartości odżywczych, a wdrożenie go do naszej diety przyniesie nam wiele korzyści.
SKĄD POCHODZI BAKŁAŻAN?
Jego ojczyzną są Indie. Do Hiszpanii sprowadzili go Maurowie, jednak na początku warzywo to nie miało dobrej opinii. Uważano, że wywołuje gorączkę, a także epilepsję i szaleństwo. Niechętnie więc wykorzystywano go w kuchni. Docenili go dopiero Włosi, dzięki którym bakłażan stał się przysmakiem kuchni krajów śródziemnomorskich.
Do Polski bakłażan trafił w XV w, choć początkowo stanowił jedynie dekorację potraw. Doceniono jego smak dopiero w XIX w.
JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA BAKŁAŻAN?
1. ZAPOBIEGA CHOROBOM UKŁADU KRĄŻENIA
Warzywo to jest cennym źródłem potasu (pomaga ustabilizować tętno, zapobiega miażdżycy i wspomaga pracę całego układu sercowo-naczyniowego) i flawonoidów (regulują poziom złego cholesterolu). Składniki te są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowych funkcji serca i naczyń krwionośnych.
2. WSPOMAGA PRACĘ MÓZGU
Zawarte w bakłażanie składniki odżywcze korzystnie wpływają na mózg. Pomagają utrzymać dobrą pamięć i wspomagają analityczne zdolności mózgu.
3. WSPOMAGA ODCHUDZANIE
Bakłażan jest niskokaloryczny (ma zaledwie 20 kcal w 100 g), zawiera dużo wody oraz duże ilości błonnika, dzięki czemu na na długo dostarcza uczucia sytości.
4. WZMACNIA KOŚCI
Bakłażan charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza i wapnia, czyli substancji odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowych i mocnych kości.
5. DODAJE SIŁY I BLASKU NASZYM WŁOSOM
Bakłażan zawiera witaminę B3, która stymuluje porost włosów oraz je wzmacnia i głęboko odżywia kosmyki.
6. POPRAWIA WZROK
Zawarte w bakłażanie antocyjany wzmacniają oczy i zapobiegają zaćmie.
7. ZAPOBIEGA ANEMII
Bakłażan jest cennym źródłem żelaza, a to jego niedobór w organizmie jest jedną z przyczyn anemii.
8. POMAGA ZACHOWAĆ MŁODOŚĆ
Bakłażan doskonale chroni komórki organizmu oraz zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu się. Wszystko za sprawą zawartych w tym warzywie antyoksydantów.
JAK WYKORZYSTAĆ BAKŁAŻANA W KUCHNI?
1. Orientalny bakłażan z sezamem
2. Grillowany bakłażan z sosem orzechowym, granatem i kolendrą
3. Potrawka z ciecierzycy, bakłażana i szpinaku
4. Grzanki z pastą z bakłażana
5. Potrawka z zielonej soczewicy, bakłażana i rabarbaru
6. Stek z bakłażana
7. Polenta z bakłażanem oraz salsą z pietruszki
8. Pasztet z soczewicy, kaszy jaglanej z bakłażanem i orzechami włoskimi
Podobne przepisy znajdziesz w naszych JADŁOSPISACH.
UWAGA!
Bakłażan jest warzywem ciężkostrawnym, dlatego nie powinny go jeść dzieci, chorzy na reumatyzm, podagrę i mający problemy z nerkami.